اخبار

 
 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اعضای نوجوان مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون پرورش فکری دامغان در ششمین نشست تخصصی مشق شب با «مهارت مدیریت احساس» آشنا شدند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی مشق شب، ششمین نشست مهارت‌آموزی «مشق شب» با موضوع «مهارت مدیریت احساس» با دعوت از رضا هوشمند نویسنده، ناشر و دبیر انجمن روابط‌عمومی ایران در مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون پرورش فکری دامغان برگزار شد.

فاطمه‌سادات امیرفخریان مسئول مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون دامغان اظهار داشت: در این نشست سرفصل‌های مدیریت احساس، ابراز احساس و کنترل احساس مورد بحث وگفت‌وگو قرار گرفت.

هوشمند با بیان این‌که مهارت کنترل احساس یکی از مهارت‌های مهم زندگی است که با استفاده از آن فرد می‌تواند به شکل مؤثری یک واقعه‌ی هیجانی را مدیریت کند یا به آن پاسخ دهد، تدبیر استفاده از احساس را نوعی نیاز و مهارت دانست و بر چگونگی مهارت کنترل احساس تأکید کرد.

دبیر انجمن روابط‌عمومی ایران در ادامه افزود: کنترل نکردن احساسات و تسلط نداشتن بر آن‌ها، گاهی ممکن است زندگی شخصی و حرفه‌ای فرد را تا مرز نابودی پیش ببرد و کسی‌که نتواند احساساتش را مدیریت کند، کم‌تر مورد احترام قرار می‌گیرد و میزان مؤفقیتش تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

وی یادآور شد: در دنیای امروز توانایی مدیریت احساسات در کسب ‌و کار، بسیار مهم‌تر از داشتن هوش و استعداد ‌ذاتی است.

هوشمند، اظهار داشت: مهارت کنترل احساسات در سنین کودکی و نوجوانی به‌عنوان یک تمرین برای رشد و ارتقا می‌تواند مفید و مؤثر باشد و کودکان و نوجوانان با شناخت احساسات خود گام اول را در مهارت کنترل آن برداشته‌اند.

وی در ادامه از اعضا خواست تا احساسات خود و دیگران را مانند احساس عشق، امید، شادی، رضایت، یأس، آرامش، سربلندی، اعتماد به نفس، شرم، خشم، گناه و... که در طی روز شاهد بروز آن بوده‌اند نام ببرند.

دبیر انجمن روابط‌عمومی ایران با اشاره به فطرت و نهاد بشر و این‌که خداوند تمامی خصوصیاتی را که بایسته و شایسته‌ی انسان است در او به ودیعه گذاشته، گفت: خداوند به دلیل نیاز و هم‌چنین رشد و تعالی انسان احساس خشم، نفرت، عشق، مهرورزی، نوع دوستی و... را در انسان به امانت گذاشته و این احساسات زمانی زمینه‌ی رشد را فراهم می‌کنند که ما به‌عنوان یک عضو کانون، به‌عنوان یک مربی یا پدر و مادر بتوانیم آن‌ها را در کنترل داشته باشیم.

هوشمند در پایان با اشاره به پنج راه‌کار برون‌رفت از محدوده‌ی خطر در بروز خشم مبنی بر «فوراً از خودتان واکنش نشان ندهید»، «به آرامی نفس بکشید»، «صدای‌تان را بلند نکنید»، «یک وقفه‌ی کوچک به خود بدهید» و «روی موضوع متمرکز شوید»، بر نیاز انسان به برخورداری از همه‌ی احساس‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: کلیدواژه و رمز مؤفقیت در زندگی خانوادگی، دوستی، کاری و در واقع همه‌ی معاشرت‌های فردی و انسانی، دانستن زمان، مکان، مقدار، نوع انتقال و میزان بروز احساسات است.

240x240

سایت رسمی انجمن روابط عمومی ایران

 

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

انجمن خیرین راه و ترابری