اخبار

 
 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

نماینده خانواده‌ها درآئین ملی بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان مطرح کرد؛
یک تشکل غیردولتی در دل نهاد دولتی حُسن نیت در مشارکت‌پذیری اما محدودیت در نقش‌آفرینی والدین است
نماینده خانواده‌ها در آئین ملی بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان با اشاره به اینکه انجمن اولیا و مربیان یک تشکل غیردولتی در دل نهاد دولتی است، اظهارکرد: این مسئله حُسن نیت حاکمیت در مشارکت‌پذیری را نشان می‌دهد اما سبب محدودیت در نقش‌آفرینی والدین می‌شود.

به گزارش خبرنگار مشق شب به نقل از گزارشگر معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، نماینده خانواده‌ها در آئین ملی بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و مدیرکل انجمن اولیا و مربیان برگزار شد، در سخنرانی به نمایندگی از انجمن‌های اولیا و مربیان کشور اظهار کرد: طرح آشتی ملی بین مدرسه و جامعه باید اتفاق بیافتد و به سمت ارتباط‌گیری بیشتر با والدین، برای رسیدن به فهم مشترک و در پیش گرفتنِ اقدامات اصلاحی و شکل­گیری یک مدرسه بدون دیوار، حرکت کنیم، باید به خانه و مدرسه توجه شود و پیوند این‌ها را باید تقویت کنیم، اگر مدرسه خانه دوم است، خانواده مدرسه اول است؛ باید دیوار حائل بین مدرسه و خانواده را از بین برد.

وی گفت: انجمن اولیا و مربیان یک تشکل غیردولتی، تحت حمایت، راهبری و مدیریت وزارت آموزش‌وپرورش و درواقع دولت است، یعنی یک تشکل غیردولتی در دل یک‌نهاد دولتی، مقرر است؛ فعالیت کند و این حُسن نیت حاکمیت را در مشارکت‌جویی نشان می‌دهد؛ اما آسیبی را متوجه مشارکت خانواده در نظام تعلیم و تربیت می‌کند و آن‌هم ایجاد محدودیت در نقش‌آفرینی والدین است، هرجاکه اقتدار و اختیارات به‌صورت مساوی تقسیم نشود، امکان مشارکت فراهم نمی‌شود، وقت آن رسیده که به خانواده و ظرفیت و توانمندی مشورتی، تخصصی و مهارتی آن اعتماد شود؛ بخشی از دیوار بلند و نفوذ ناپذیر بین خانه و مدرسه محدودیت‌های قانونی و مقرراتی است که حداقل دو دهه از زمان نگارش و ابلاغ آن‌ها گذشته و متناسب با اقتضائات روز و نیاز جدید خانواده‌ها نیست و به تزاحم میان خانه و مدرسه دامن زده و به روابط بین خانواده و مدرسه آسیب رسانده است.

نماینده خانواده‌ها درآئین ملی بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان با اشاره به اینکه ما اولیا انتظار داریم انجمن اولیا و مربیان بتواند بر اساس مصوبه شورای عالی اداری در سال 1395 به‌صورت تشکل غیردولتی درکنار ساختار اداری وزارت آموزش‌وپرورش فعالیت کند، گفت: این کار مستلزم تشکیل شورای عالی انجمن اولیا و مربیان است که ریاست ‌آن بر عهده جناب‌عالی است و با تشکیل شورای عالی انجمن اولیا و مربیان منتخبین انجمن‌های اولیا و مربیان می‌توانند در امور کلان و ملی آموزش‌وپرورش مانند تولید محتوای کتاب‌های درسی، امور پرورشی، اوقات فراغت، بهسازی مدارس، تقویت مدرسه محوری، شاداب سازی و ایجاد فضای نشاط در مدارس تصمیم­گیری نمایند.

نماینده انجمن اولیا و مربیان در پایان خواسته های زیر را مطرح کرد:

  • مصوبات انجمن اولیا و مربیان از ضمانت اجرایی لازم برخوردار نیست در این زمینه می‌بایست چاره‌ای اندیشیده شود، آیین‌نامه اجرایی مدارس که اکنون نیز در حال بازنگری است می‌تواند با تفویض  اختیارات بیشتر به انجمن اولیا و مربیان و توسعه نقش، وظایف و اختیارات بیشتر، زمینه نقش­آفرینی برای اولیا را فراهم نماید.
  • انجمن اولیا و مربیان به‌عنوان یک ابزار و تأمین­کننده منابع مالی، مشارکت اولیا در سطح کمک‌های مالی محدود می‌شود؛ لطفاً دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ شود که سایر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های والدین موردتوجه قرارگیرد.
  • خانواده‌ها دارای ظرفیت قانونی فراوانی و کم‌نظیر هستند، اما در استفاده از این ظرفیت‌ها موانع قانونی وجود دارد و به‌کارگیری آن‌ها را در مدرسه با مشکل روبه‌رو می‌سازد.
  • ایجاد همسوئی در روش‌های تربیتی، بین خانه و مدرسه که یقیناً از بروز و تشدید مشکلات، پیش‌گیری کرده و موانع موجود را مرتفع می‌سازد.
  • لطفاً به مدارس جنوب شهرهای بزرگ و کوچک و معضل آسیب‌های اجتماعی با ارائه مستمرکلاس­های آموزشی خانواده و خدمات مشاوره‌ای توجه ویژه داشته باشید و آگاه باشید که هرچه به این مناطق توجه بیشتری شود آمار خشونت، سوءمصرف مواد مخدر و بی­اخلاقی کاهش می‌یابد.
  •  به انتخاب خودتان یکی از اعضای شورای عالی انجمن اولیا و مربیان که از منتخبین انجمن‌های سراسر کشور هستند را به‌عنوان مشاور در امر خانواده در کنار خود بپذیرید و رسماً به همکارانتان معرفی کنید.
240x240

سایت رسمی انجمن روابط عمومی ایران

 

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

انجمن خیرین راه و ترابری