اخبار

 
 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

کتاب دو جلدی حقوق بانکی کاربردی راهی بازار نشر شد
کتاب دو جلدی حقوق بانکی کاربردی؛‌ جلد اول شامل عقود بانکی و جلد دوم شامل دعاوی بانکی، چاپ و توسط انتشارات مشق شب راهی بازار نشر شد.

 

به گزارش خبرنگار مشق شب، علیرضا توفیق نویسنده کتاب با اشاره به اینکه حقوق بانکی، در روابط حقوقی اشخاص نقشی فعال دارد، تصریح کرد: امروزه روابط پولی و بانکی در جوامع شهری و حتی روستایی، توسعه‌یافته و کمتر شهروندی می‌توان یافت که افتتاح حساب نکرده و تسهیلات بانکی، هر چند قرض‌الحسنه دریافت نکرده باشد.
وی گفت: در این میان، اشخاص حقوقی در جهت تولید، توزیع، مصرف و یا انجام خدمت و فعالیت خدماتی رابطه‌ای تنگاتنگ با بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری داشته و از تسهیلات بانکی متنوع‌تری استفاده می‌کنند. به همین خاطر ظهور و بروز روابط بانک و مؤسسه مالی و اعتباری با اشخاص حقیقی و حقوقی، در قالب عقود و قراردادهای بانکی (قراردادهای تخصیص منابع بانکی) که از تنوع برخوردار بوده (عقود مشارکتی و عقود مبادله‌ای) در عقود مشارکتی از قالب‌هایی نظیر «مشارکت مدنی»، «مضاربه»، «مزارعه» و «مساقات» و در عقود مبادله‌ای از قالب‌هایی مانند «فروش اقساطی»، «اجاره به‌شرط تملیک»، «بیع سلف»، «خرید دین»، «مرابحه» و «استصناع» استفاده می‌کنند که در جلد اول کتاب حقوق بانکی کاربردی به تفصیل به این موضوع پرداخته شده است.
توفیق با اشاره به اینکه در جلد دوم کتاب حقوق بانکی کاربردی به دعاوی بانکی پرداخته است، اظهار داشت: دعاوی بانکی موضوعی تخصصی و فنی است و تنظیم دادخواست و شیوه اقامه دعوا و نیز رسیدگی به آن در دادگاه حقوقی نیازمند توانایی، تخصص و تجربه است. با این وصف، اقامه این‌گونه دعاوی به‌وسیله اشخاص معمولی امکان‌پذیر نیست. به همین جهت دعوا باید به‌وسیله وکیل دادگستری اقامه شود.
وی افزود: در این میان، هر وکیلی آگاهی کامل از مقررات پولی و بانکی ندارد؛ همچنان‌که هر مقام قضایی تجربه و تبحر کافی در این راستا ندارد. به همین جهت نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. پس لازم است وکلای باتجربه عهده‌دار اقامه دعوا شده و مقام ارجاع دعاوی بانکی را به قضات مجرب ارجاع کنند و مسئولیت مقام ارجاع مهم و تضمینی برای حفظ حقوق اشخاص است، والا جز اتلاف وقت و انرژی و هزینه برای خواهان حاصلی نخواهد داشت که این کتاب در تلاش برای آگاهی‌بخشی در این راستا است.
گفتنی است، این کتاب مورد استفاده کانون وکلا، رؤسای بانک‌ها، حقوق‌دانان، اساتید و دانشجویان دانشکده‌های حقوق و شوراهای حل اختلاف می‌باشد که می‌توانند برای تهیه کتاب با شماره تلفن‌های 17-66962516 تماس حاصل کنند.

240x240

سایت رسمی انجمن روابط عمومی ایران

 

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

انجمن خیرین راه و ترابری